cybercrime

Disse 22 fup-apps skal du straks slette

Hele pointen med en app er, at den skal hjælpe os med noget eller gøre noget enklere for os. De fleste lever op til det, men der er nogle, der har mindre gode intentioner. Birmingham Live kan fortælle, at flere Android-brugere har fået gigantiske telefonregninger på grund af 22 forskellige såkaldte ”clickfraud” (klikbedrag)-apps.

  • Artiklen fortsættes under annoncen:

Appene ser helt almindelige ud i Google Play, men i virkeligheden har de skumme bagtanker, som de udfører i baggrunden.

  • Artiklen fortsættes under annoncen:

 

Hentet ned 22 millioner gange 

Sophos har både fundet og identificeret 22 forskellige apps, der tilsammen er downloadet mere end 22 millioner gange. Er man en af dem, der har hentet en sådan app, vil man måske opleve, at den bruger store mængder data, og det hele tiden.

Den dræner også telefonens batteri hurtigere end ellers. Det er svært for ikke at sige umuligt for den almindelige bruger at forbinde disse problemer ved telefonen med appene, og derfor står der heller ikke noget om de problemer i anmeldelserne af appene i Google Play.

Se også: Kryptojacking bliver største IT-trussel

 

Disse 22 apps skal du slette

Her er en liste over de 22 apps, og har man downloadet en eller flere, er det bedst at slette den eller dem med det samme:

 

  • Sparkle FlashLight – com.sparkle.flashlight
  • Snake Attack – com.mobilebt.snakefight
  • Math Solver – com.mobilebt.mathsolver
  • ShapeSorter – com.mobilebt.shapesorter
  • Tak A Trip – com.takatrip.android
  • Magnifeye – com.magnifeye.android
  • Join Up – com.pesrepi.joinup
  • Zombie Killer – com.pesrepi.zombiekiller
  • Space Rocket – com.pesrepi.spacerocket
  • Neon Pong – com.pesrepi.neonpong
  • Just Flashlight – app.mobile.justflashlight
  • Table Soccer – com.mobile.tablesoccer
  • Cliff Diver – com.mobile.cliffdiver
  • Box Stack – com.mobile.boxstack
  • Jelly Slice – net.kanmobi.jellyslice
  • AK Blackjack – com.maragona.akblackjack
  • Color Tiles – com.maragona.colortiles
  • Animal Match – com.beacon.animalmatch
  • Roulette Mania – com.beacon.roulettemania
  • HexaFall – com.atry.hexafall
  • HexaBlocks – com.atry.hexablocks
  • PairZap – com.atry.pairzap

Se også: Priser på laptops

 

Få måneder efter andet angreb

Denne opdagelser kommer nu kun få måneder efter, at 140 apps fra Google Play Store indeholdt ondsindede filer, der var designet til at angribe computere. Det gjorde de, når man koblede sin telefon til en Windows PC og der hentede den privat data som kreditkortoplysninger, kodeord og personnummer, fortæller LincolnshireLive. Malwaren tracker nemlig tryk på tastaturet. Der sker dog ikke noget med selve Android-enhederne.

Appene er blevet fjernet fra Google Play Store, men kan stadig være downloadet til telefoner, hvor de kan være downloadet til siden oktober 2017.

Det var Palo Alto Networks, der informerede Google, og fandt at ikke alle apps fra samme udvikler havde de samme Windows filer. Det kan dermed være forskellige computere, der er blevet brugt til at skabe koderne i appene. Visse af dem smittet med malware.

Se også: Nyheder om IT kriminalitet